Bezpečnosti užívání Coriolus versicolor

Plodnice houby Coriolus se v čínské medicíně  používá po staletí, což je i poměrně dobře písemně zaznamenáno. Samozřejmě ne pro každého jsou tyto starobylé prameny dostatečně přesvědčivé, ale minimálně svědčí o tom, že se outkovka ve výživě vědomě užívala a je dobře znám i okruh příznaků, při kterých byla doporučována, resp. kontinuálně se tak znovu během staletí potvrzovala její účinnost.

Coriolus

Extrakty z outkovky se v Japonsku získávají od 60. let minulého století [1,2]. A poměrně masivně, víceméně automaticky se v Japonských nemocnicích stále používají v kombinaci s chemoterapeutiky jako nespecifický imunomodulátor u pacientů s nádorovými onemocněními [3]. Japonské studie z každodenní praxe velmi dobře dokládají bezpečnost užívání, vždyť pacienti s nádorovými onemocněními jsou velmi podrobně sledováni, takže podobných bezpečně pozitivních výsledků je dosahováno i jinde po světě [4].

Kromě bezpečnosti dokládané studiemi hodnotícími zdravotní přínos jsou samozřejmě k dispozici i toxikologické studie (LD 50) dokazující bezpečnost  extraktů z outkovky i při vysokých dávkováních 18 g / kg [5,6]

Jako občany ČR a EU nás zajímá

  • Proč v zájmu ochrany a udržování našeho zdraví nemá ČR a EU legislativu, která by umožňovala ihned bez mnohaletých průtahů využít zkušenosti, které jsme jako lidstvo získali při prozkoumávání darů přírody, které nám poskytuje naše Země?
  • Proč místo toho máme legislativu, která nám dokonce vezme něco, co jsme již po mnoho let úspěšně získali?
  • V zájmu koho je taková legislativa vytvořena?

Trápí-li Vás také tristní stav legislativního rámce a stále se zužující prostor pro bylinné přípravky vycházející ze znalostí tradičních medicín, vyjádřete svůj nesouhlas podpisem "PETICE PROTI POUŽÍVÁNÍ LEGISLATIVY URČENÉ NA GENETICKY MODIFIKOVANÉ ORGANISMY (GMO) PRO ZAMEZENÍ DOSTUPNOSTI OSVĚDČENÝCH BYLINEK ZE  SVĚTOVÝCH TRADIČNÍCH MEDICÍN OBYVATELSTVU EU A ZA ZACHOVÁNÍ DOSTUPNOSTI SVĚTOVÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ V EU"

Petice: Zastavte používání legislativy pro GMO na tradiční bylinky


Reference:

1 Goro Chihara. „Medical Aspects of Lentinan Isolated From Lentinus Edodes (Berk) Sing“ Biotechnology Research Centre, Tikyo University, Nogawa 907, Miya-mae-ku, Kawasaki 213, Japan. Chapter 27-Mushroom Biology and Musrhoom Products-Preceedings of the Second International Conference-University Park, Pennsylvania June 9-12, 1996. Editedy by D.J.Royce.

2 Takeo Mori, Tadaaki Sakai, Ichiji Itoh.  Translation of „Cancer Immunotherapy 1977“ Tokyo Metropolitan Komagome Hospital, Published by Life Science August 5th, 1977.

3 Hiroshi Sakagami, Minoru Takeda. „Diverse Biological Activity of PSK (Krestin), A Protein-Bound Polyssacharide from Coriolus versicolor (Fr.) Quel. First Department of Biochemistry, School of Medicine, Showa University, 1-5-8 Hatanodai, Shinagawa-ku, Tokyo 142, Japan, Page 237 Chapter 25 – Mushroom biology and Mushroom Products – Proceedings of the Second International Conference – University Park, Pennsylvania June 9-12, 1996, Editedy by D.J.Royce.

4 Abascal K, Yarnell E. A Turkey Tails Polysaccharide as an Immunochemotherapy Agent in Cancer. Alternative And Complementary Therapies. 2007, vol 13; number 4, pages 178-182

5 Chu KKW, Ho SSS, Chow AHL. Coriolus versicolor: a medicinal mushroom with promising immunotherapeutic values. J Clin Pharmacol. 2002, Sep; 42(9):976-84.

6 Hor SY, Ahmad M, Farsi E, Lim CP, Asmawi MZ, Yam MF. Acute and sub chronic oral toxicity of Coriolus versicolor standardized water extract in Sprague-Dawley rats. Hor SY et al.  J. Ethnopharmacol. 2011 Oct 11; 137(3):1067-76